WYBORY

W dniu 19 listopada 2013, w Danii odbyły się wybory lokalne.

Wszyscy mieszkańcy Kommun ktorzy legitymują sie co najmniej 3 letnim, stałym zamieszkaniem na terenie danej Kommune, mieli prawo do głosowania.

Podając za periodykiem Meroxpress, robienie zdjeć z kart do głosowania z zaznaczonym na niej swoim wyborem/glosem i publikowanie tego materiału w mediach społecznościowych, jest niezgodne z prawem.

Więcej przeczytasz tu :  www.mx.dk/nyheder/danmark/story/30891000?utm_source=news.dk&utm_campaign=jubii&utm_medium=link&p=Jubii.Home.Top

Red.

Cytując za dagens.dk, tak przedstawiają się wyniki lokalnych wyborów w liczbach, w skali kraju :

* Socialdemokraterne: 29,5 procent (-1,1)

* Venstre: 26,6 procent (1,8)

* Dansk Folkeparti: 10,1 procent (2)

* De Konservative: 8,6 procent (-2,4)

* Enhedslisten: 6,9 procent (4,6)

* SF: 5,6 procent (-8,9)

* Øvrige: 5 procent (0,4)

* De Radikale: 4,8 procent (1,1)

* Liberal Alliance: 2,9 procent (2,6)

Więcej przeczytasz tu :  www.dagens.dk/politik/fakta-her-er-det-endelige-valgresultat-p%C3%A5-landsplan?utm_source=news.dk&utm_campaign=jubii&utm_medium=link

20/11.2013

Red.

foto interia.pl

Decyzja w sprawie 16 milionów Polaków !

Prezydent podpisał ustawę w sprawie OFE. Podjał tym samym decyzje wiążącą, wobec 16 milionów Polaków, pozbawiajac ich tym samym prywatnych oszczędności, przenosząc je do ZUS. 

Wiecej informacji na temat przeczytacie w materiałach informacyjnych:

biznes.interia.pl/raport/OFE/news/prezydent-podjal-decyzje-w-sprawie-16-milionow-naszych,1976742

A jakie są Wasze komentarze na ten temat? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum :

www.poloniainfo-dk.pun.pl/viewtopic.php?id=85

Red.

Skat

 

Obecnie wszystkie banki przygotowują sprawozdania/informacje, o kontach wszystkich swoich klientów dla SKAT.

Wiecej czytaj tu : https://www.mx.dk/nyheder/danmark/story/31801795?utm_source=jubii.dk&utm_campaign=metroxpress&utm_medium=link&p=Jubii.Home.MetroXpress&utm_content=box0  .

 

Przypomnieć też wypada, że Wasze skattekort  na 2014, są już gotowe i można się z nimi zapoznać na stronach SKAT (link w przydatnych linkach na naszej stronie) po zalogowaniu się za pomocą Tastselvkode lub NemId.

Istnieje możliwość naniesienia korekty do forskudopgørelse (dokonacie tego w odnośniku ret forskudopgørelse) takich jak : zmiana przewidywanych dojazdów do i z pracy, przewidywanego dochodu i innych ulg, aby zostalo to ujęte, w pobieraniu zaliczek, na podatek dochodowy oraz ustalenia wolnych kwot od podatku.

Po naniesieniu danych do zmiany, obliczenie nastąpi automatycznie, po czym zostanie wygenerowane wasze nowe obliczenie, które będzie mogli zobaczyć już po chwili.

 

Warto zaglądnąć do swoich teczek i zobaczyć jak się to u Was przedstawia, aby uniknąć zaskoczenia w rozliczeniu roku 2014.

Gdy będą pobierane za niskie zaliczki, musicie liczyć się, z koniecznością dopłaty niezapłaconego podatku. Z kolei, gdy właściwie wprowadzicie dane możecie liczyć, że wasze kwoty wolne od podatku na rok 2014 będą nieco wyższe, od tych prowizorycznie obliczonych przez SKAT.

Więcej informacji i porad dotyczących podatków w Danii od osób fizycznych, uzyskacie na naszym Forum www.poloniainfo-dk.pun.pl/viewtopic.php?id=7 gdzie możecie szukać również pomocy, w rozwiązaniu ewentualnych swoich problemów.

 

Red.

"Duńskie" płace w rolnictwie.

 

Duńska Firma pośrednicząca w zatrudnianiu polskich pracowników w sektorze rolnictwa, wykorzystuje pracowników!!!

Jak podaje nordjyske.dk, firma pośrednicząca/vikarbureau AndreasAgro, zatrudnia polskich pracownikow, płacąc im stawki 30 kr za godzine pracy, uważajac jednocześnie, że postepuje zgodnie z duńskimi normami. Wobec tej sytuacji, interwencję w sprawie, podjęły zwiazki zawodowe 3F.

Okazuje się, że duński rynek pracy, jest psuty nie tylko przez firmy zagraniczne, ktore zaniżają stawki płacy za godzinę, ale rownież, przez rodzime duńskie firmy. Z całym prawdopodobieństwem można domniemać, iż wymienona w treści, jest tylko jednym z niechlubnych duńskich przykładów.

Wszyscy, którzy noszą sie z zamiarem pracy w sektorze rolniczym, powinni dobrze sie zastanowić, przed podjeciem pracy, a zwłaszcza z jakim biurem zamierzają podjać współpracę w zakresie swego zatrudnienia w Danii.

Więcej przeczytasz tu : www.nordjyske.dk/nyheder/vikarchef-om-30-kroner-i-timen--bedste-forhold-i-branchen/d8530e14-0d51-4c43-84f0-590ae1966b16/112/1513

Red.

Får afslag på kontanthjælp - men har ingen formue ?

Otrzymałeś odmowę pomocy socjalnej - ale nie masz majątku?(Billede: Anders Brohus/Arkiv)

Takiej treści artykuł zamieszcza duńska prasa.
W skrócie chodzi o to, że kommune odmawiają pomocy socjalnej kontanthjælp, na podstawie m in. przepisu, o posiadanym majątku przez ubiegającego się. W przypadku odmowy pomocy, służy odwołanie do Ankestyrelsen .
Okazuje się, że część z odmów, została podjęta w błędny sposób. W ostatnim czasie wpłynęło 130 skarg z 14 kommun, lecz tylko 14 ze 130 decyzji okazało się błędne. Stanowi to 11%.
Mimo tego, podejmuje się dyskusję w tym temacie, gdyż jednak dotyczy to bezpośrednio sfery egzystencji ludzi.
Szczególny nacisk na problem kładzie 3F, jednak strona rządowa jest innego zdania, traktując 11% jako marginalny problem.

Całość tu : https://www.mx.dk/nyheder/danmark/story/ … ntent=box0

 

Zatem składając wniosek w Kommune należy mieć na względzie swój stan posiadania. Jakkolwiek Kommune wie tyle ile im napiszemy w dokumencie, to jednak należy mieć na uwadze, że zatajenie stanu posiadania może nam przysporzyć całkiem sporych problemów.

 

Mimo stanowiska rządowej bagatelizacji problemu, następny tekst który znalazłem, dotyczy pracy Kommun wobec kontanthjælpreformy.

Np. Kommune Rebild postanowiła zatrudnić swoich pracowników ramach nadgodzin w sobotę, ponieważ ze względu reformy muszą zostać wysłane powiadomienia i decyzje w sprawie pomocy na nowych warunkach określonych reformą. Ponadto spodziewany jest napływ dużej ilości pism od zainteresowanych, na które odpowiedź musi zostać udzielona w styczniu.

Otóż już w listopadzie Kommune wysłała 280 listów do osób, których wskutek reformy, dotyczyć będą nowe przepisy.

Więcej w tekście : "Kommunen går på ekstraarbejde" NORDJYSKE Stiftstidende

Miejmy nadzieję, że ubieganie się o taka pomoc nie będzie nam jednak potrzebne, ponieważ wszyscy będziemy mieli pracę i zabezpieczenia w postaci a kasse.

Red.

Archiwum

Årsopgørelsen er klar 10. marts.

2014-03-11 09:39
Rozliczenie podatkowe gotowe 10 marca. Poczciwy SKAT na swojej stronie, informuje podatników o tym, że obliczenia roczne będą gotowe 10 marca. https://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1788601 Rok się zakończył (pisze SKAT) i wszyscy chcieliby wiedzieć : zapłacili zbyt mało podatku, czy też posiadają...

Kilka róż wszystkim Paniom w dniu ich święta.

2014-03-11 09:37
Wszystkim Paniom w Dzień Kobiet, najserdeczniejsze i gorące życzenia składa Administracja projektu poloniainfor-dk.

O co chodzi? Jaki jest związek paypala z Danske Bank?"

2014-03-07 11:56
"Postanowiłem zweryfikować swoje konto w paypalu. Mówiąc w skrócie, kazali przelać złotówkę na konto polskiego banku. Numer IBAN polski, ale nazwa banku brzmi znajomo .... DanskeBank. Danske Bank A/S S.A. Oddzial w Polsce, Warszawa O co chodzi? Jaki jest związek paypala z Danske...