Problemy?

2013-11-24 16:33

 

Nawet na turystycznym portalu dało się wyczytać ostrzeżenie, na co uważać w Danii :

Kanty i oszustwa.

"Dość powszechnym zabiegiem stosowanym w Danii przez właścicieli mieszkań, jest zabieranie pod byle pretekstem depozytów osobom wynajmującym. Jeśli będziecie musieli wynająć mieszkanie, warto 5 razy przeczytać umowę i spisać dokładnie warunki oddania depozytu. Nie wolno zgadzać się na podpisywanie umów w języku duńskim! Jest o co walczyć, bo średnio depozyt za mieszkanie to 3 miesięczny koszt wynajmu, czyli nie lada suma."

Do rozstrzygania skarg w tym zakresie, powołany jest Huslejenævn który znajduje sie w każdej Kommune. Można tam skarżyć sprawy zwiazane z brakiem reakcji wlaścicieli/wynajmujacych (ajer) wobec zgłaszanych problemów, braku zwrotu depozytów, niewłaściwego rozliczenia zużycia wody i ciepła (ciepła woda i ogrzewanie). Pamietać szczególnie trzeba o sporządzeniu tzw. indflutningrapport wraz z podpisaniem umowy najmu i zdbać aby wszystkie usterki i inne Wasze uwag, zostały w nim ujęte.

Otwarcie drogi skargowej do Huslejenævnet, musi być jednak poprzedzone widoczna próba porozumienia sie z właścicielem, do skargi właściwym jest załączyć kopie prowadzonej korespondencji.

Obyście nie mieli takich kłopotów.

Red.

 

 

Jak to jest z tymi mieszkaniami?

 

Wynajęcie mieszkania w Danii może okazać się sporym wyzwaniem.

Warto jednak zainwestować trochę czasu i energii na znalezienie samodzielnego lokum, bo to się naprawdę opłaca. Przeważnie agencja pracy, która znajduje ci zatrudnienie w Danii, oferuje także „swoje” mieszkanie.

Takie rozwiązanie na początku jest oczywiście bardzo korzystne, ponieważ kwestie formalne dotyczące wynajmu załatwia za ciebie firma pośrednictwa. Ale gdy już zaaklimatyzujesz się w nowym środowisku i odłożysz trochę pieniędzy, zacznij rozglądać się za samodzielnym mieszkaniem. Dopiero wówczas uwolnisz się od wysokich kosztów zakwaterowania narzuconych przez agencję pracy.
Jak się mieszka w Danii?
Duński rynek mieszkaniowy jest bardzo różnorodny. W Kopenhadze ceny wynajmu mieszkania za miesiąc wahają się od ok. 3,8 tys. koron (2 tys. zł) za kawalerkę do nawet 30 tys. koron (16,4 tys. zł) za 3 sypialnie z tarasem. Natomiast w Jutlandii sprawa przedstawia się już znacznie lepiej – lokal o powierzchni 28 m2 można znaleźć już od 2,3 tys. koron (1,3 tys. zł) za miesiąc (Vejle). Jeśli jednak chcesz wynająć większe mieszkanie, w którym komfortowo ulokujesz się np. z dwójką małych dzieci, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 4 tys. koron (2,2 tys. zł) miesięcznie. W cenę nie są wliczone media. (dane zebrane w Vejle regionie Syddanmark)
Szukajcie aż znajdziecie
Sposobów na znalezienie odpowiedniego mieszkania jest wiele. Najprostszym z nich jest rozpytywanie wśród znajomych Polaków. Często zdarza się tak, że całe kamienice są zamieszkiwane przez naszych rodaków. Wśród tak małej społeczności wieści o tym, kto się wyprowadził albo które mieszkanie jest jeszcze wolne, bardzo szybko się rozchodzą. Jeśli nie masz kogo podpytać, ogłoszenia z ofertą mieszkań na wynajem możesz znaleźć w codziennych lokalnych i ogólnokrajowych gazetach lub w specjalnych gazetkach z reklamami (patrz: tabelka). Innym rozwiązaniem jest przeglądanie ofert w duńskich serwisach internetowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową „bolig + leje” (mieszkanie + wynajem), a wyświetli się kilka stron z adresami www serwisów z ofertami wynajmu. Barierą w tym przypadku może okazać się język duński. W ramce znajdziesz mały słownik przydatnych skrótów i terminów, które możesz napotkać w typowym ogłoszeniu. Najskuteczniejszą formą szukania lokum do wynajęcia jest zapisanie się do agencji mieszkaniowej. Pierwszy kontakt z taką agencją obywa się właściwie bez formalności. Podajesz jedynie swoje dane, aktualny adres zamieszkania (ważne – nie musisz być zameldowany), oczekiwany metraż i cenę wynajmu. Czasami taki wpis do rejestru oczekujących kosztuje kilkaset koron, ale ta opłata jest jednorazowa. Zdarza się, że wpisanie na listę nic cię nie będzie kosztowało, a oferty z tanim lokum przyjdą pocztą już po tygodniu. Bywa jednak tak, że czeka się nawet pół roku. Wszystko zależy od regionu Danii. W jednej z agencji w Vejle koszt wynajmu mieszkań jednopokojowych od 28 do 50 m2 waha się od 2,3 tys. do 4 tys. koron (1,3–2,2 tys. zł) za miesiąc. Dobrze jest wiedzieć, że agencja mieszkaniowa różni się od spółdzielni mieszkaniowej. By skorzystać z tej drugiej, musisz załatwić wszystkie formalności związane z pozwoleniem na pobyt i żółtą kartą.
Znalezione – i co dalej?
Przypuśćmy, że agencja mieszkaniowa znalazła dla ciebie idealne mieszkanie. Pozostaje ci skontaktować się z właścicielem i obejrzeć lokum. Osoby posługujące się językiem angielskim nie będą miały problemów z umówieniem się na spotkanie z wynajmującym lokal. Pozostaje ostatnia rzecz, najważniejsza – przygotowując się do wynajęcia samodzielnego mieszkania, należy tak zaplanować swój budżet, by być w stanie wpłacić od razu nie tylko miesięczny czynsz, ale również jego trzykrotność jako depozyt. Wysokość depozytu ustalana jest przez właściciela i nie może ona przekroczyć kosztu 3-miesięcznego czynszu. Przykładowo: jeśli wynajmujesz mieszkanie za 3,5 tys. koron (1,9 tys. zł), zapłacisz jednorazowo 10,5 tys. koron (5,7 tys. zł) depozytu plus 3,5 tys. koron (1,9 tys. zł) czynszu za dany miesiąc. Okres wypowiedzenia wynosi zazwyczaj jeden miesiąc, o ile umowa najmu nie została podpisana na czas określony. Wzór standardowej umowy najmu można nabyć w większości księgarni. Jeżeli czynsz jest wysoki, osoby o niskich dochodach mogą ubiegać się o dotację mieszkaniową.
SŁOWNICZEK WYNAJMUJĄCEGO
værelse – pokój
lejlighed – mieszkanie
3-vær. lejl. (3 værelses lejlighed) – 3-pokojowe mieszkanie
49 kvm – 49 metry kwadratowe
10 min. til st S tog., 2 min. til indkøb center, 1,5 km til strand – 10 minut do stacji pociągów S, 2 minuty do centrum handlowego, 1,5 kilometra do plaży
4.000 kr/md – 4 tys. koron na miesiąc
inklusiv alt – ze wszystkim
husleje eks. forbrug – czynsz z wyłączeniem opłat
a/c varme og vand. – z ogrzewaniem i wodą
inkl. vand, varme, kabel tv webspeed 256/64 kbit/s, eks. el og gas. – z wodą, ogrzewaniem, telewizją kablową, Internetem 256/64 kilobitów na sekundę, wytłaczając elektryczność i gaz
depositum kr. 29.700,00 – depozyt 29,7 tys. koron
udlejes pr. 01.12.2008 – wynajmę od 01.12.2008
1 sal. – pierwsze piętro
møbleret: delvist – umeblowane: częściowo
opvaskemaskine og vaskemaskine – zmywarka do naczyń i pralka
ikke ryger – niepalący
ikke dyretilladelse, ingen husdyr – bez możliwości trzymania zwierząt

Źrodło : www.pracaizycie.pl/artykuly/zycie-za-granica/mieszkanie-na-wyspach-dunskich/

Red./wygrzebała dla Was Mysz.